< zpět

Knihy

Když už jsem se narodil

1992 - Pražská imaginace, původní obálka Luboš Drtina

Knižní novela Když už jsem se narodil, se odehrává v jihočeském maloměstě koncem osmdesátých let. Šestadvacetiletý František, kterému se osobně moc nedaří, sem odchází z Prahy pln ideálních představ o novém romantickém životě na venkově. Postupně ale zjišťuje, že každé prostředí má své pevné zákony a zvyklosti a také to, že není až tak podstatné kam odcházíme, ale co si neseme s sebou.

UKÁZKA

Kiss1995 - Nakladatelství L&L Praha

První původní česká monografie slavné americké glamrockové skupiny Kiss je splněným autorovým dluhem vůči jedné z oblíbených kapel jeho teenagerovských let.Jesus Christ Superstory1998 – Radioservis (společně s Jaroslavem Panenkou)

Výpravná kniha s řadou dokumentárních i divadelních fotografií shrnuje jednak historii proslulé rockové opery Jesus Christ Superstar, jednak její uznávané první české nastudování v pražském divadle Spirála v letech 1994 – 1998. Přináší publicistické portréty protagonistů stejně jako rozhovor s historicky prvním Ježíšem, britským zpěvákem Ianem Gillanem.Muzikál Hamlet … a jeho hvězdy2001 Media Bohemica (společně s Jaroslavem Panenkou)

Publikace z prostředí bhudebního divadla zachycuje podrobně jak zrod jednoho nového pražského divadla, divadla Kalich, tak původního muzikálu Janka Ledeckého Hamlet. Na základě jedenapadesáti rozhovorů seznamuje s tvůrci a účinkujícími pražské i bratislavské inscenace Hamleta.Fleret/ Tož štrngnime si spolem!2001 Konvoj

Stejně, jako je svérázná muzika valašských folkrockových bardů skupiny Fleret, tak osobité, plnokrevné a mnohdy i zábavné jsou jejich příběhy a příběhy kapely samotné. Kniha vybavená množstvím zajímavé fotodokumentace provádí čtenáře kariérou Fleretu od prvních okamžiků do dne svého vydání a nevyhýbá se ani neopakovatelným zážitkům ze zákulisí. V roce 2008 byla doplněna aktuální publikací Čtvrtstoletník Fleret k pětadvacetinám skupiny.Die Puppenklinik2002 – KČIKJM, původní obálka Jiří Turek

Knížka přináší výbor kratších autorových poetických próz od roku 1980 až po druhou polovinu 90.let. Vycházejí v autentické podobě proloženy krátkými povídkami, které samostatnou a uzavřenou formou reflektují dobu vzniku zmíněných próz.

UKÁZKA

Můj život s Galileem Balada2003 Formát (společně s Jaroslavem Panenkou)

Třetí společná kniha s publicistou Jaroslavem Panenkou z prostředí hudebního divadla zachycuje striktně reportážní formou vznik, přípravy, zkoušení a každodenní život muzikálového představení. Jednotlivé kapitoly jsou sestaveny výhradně z vyprávění a postřehů tvůrců a protagonistů muzikálu Galileo.Pravděpodobně láska2008 Okamžik, původní obálka a fotografické ilustrace Jiří Turek

Kniha je autorovým třetím beletristickým počinem. Odehrává se souběžně ve dvou časových rovinách, první víceméně současné, druhé, probíhající koncem osmdesátých let. To umožňuje ústřední postavě novináře v polobulvárním časopise, který si příliš neváží sebe, natož pak své práce, nahlížet s melancholií, ale i ironií na svůj někdejší život. Život rozpolcený fatálním vztahem ke dvěma dívkám současně, z něhož se jedna z nich vymaní přirozenou cestou jiného vztahu, druhá konverzí ke křesťanství. Román je psán dynamickou formou s intenzivním dějovým prožitkem, který však také vede k úvahám o věcech zásadních a nadčasových. O skutečné naplnitelnosti a udržitelnosti citových vztahů a potřebě či nepotřebě víry v současném světě.

UKÁZKA

Takový sníh už nepadá


2013 – Jalna, původní obálka a ilustrace Helena Horálková

2014 - Tebenas (audioknižní výbor v podání Romana Štoply)

Takový sníh už nepadá je cyklus drobných příběhů ze života. Někdy trochu nostalgických, jindy ironických, někdy veselých, jindy poetických. Autor se tu vrací k historkám svého otce o studentských časech, ochotnických letech na rodném Příbramsku či sedmatřiceti letům působení v Československém rozhlase. Zároveň svého otce popisuje jako svérázného tatínka a dědečka otevřeného všem krásám a radostem života. Knihu provázejí původní ilustrace akademické malířky Heleny Horálkové.

UKÁZKA

Ta noc se nejspíš nevrátí


2016 – Jalna (obálka a fotografické ilustrace Jiří Turek)

Kniha přináší jedenáct povídek ze současnosti. Jedenáct příběhů obyčejných lidí a jejich vztahů, traumat a lásek, na které autor nahlíží s empatií, citem pro detail a hluboké prokreslení jednotlivých postav. Jedná se o čtení jazykově i obrazově barvité, místy vtipné, místy poetické.

UKÁZKA
AUDIO UKÁZKA

Přehodit řeku


2018 – Tebenas (obálka a ilustrace Helena Horálková)
2018 – Audioverze, čte Lukáš Hlavica, hudba Raven

Na podzim roku 1934 se v malém hotýlku Záhoří u Svatojánských proudů ubytuje německý inženýr Rudolf Formis a z vlastnoručně vyrobené tajné vysílačky zahájí pravidelné protinacistické rozhlasové vysílání do své někdejší vlasti. Přímo z nejvyšších kruhů zazní jednoznačný rozkaz – vypátrat a umlčet. Rozběhne se dramatický hon na osamoceného člověka, který se postavil velkému zlu. Takřka o osmdesát let později jsou už trosky někdejšího hotelu Záhoří dávno pod hladinou Slapské přehrady. V nedalekého penzionu se ubytuje novinář Jakub Halmich, rozhodnutý před blížící se padesátkou vymanit z dosavadního stereotypu svého povolání a napsat román právě o Rudolfu Formisovi. Netuší ale, že příští dny mu přinesou i seznámení s Patrícií, které nečekaným způsobem zasáhne do jeho života. Autor líčí oba příběhy, jeden skutečný a historicky věrný, druhý smyšlený, čtivým a strhujícím způsobem a čtenář v nich postupně nachází řadu překvapivě shodných prvků. Knihu doprovodila ilustracemi akademická malířka Helena Horálková. Román vyšel současně i v audioknižní podobě v podání Lukáše Hlavici a s původní hudbou, kterou k ní napsal a natočil Raven.

UKÁZKA
AUDIO UKÁZKA

SLŮŇADLA – deset příběhů pro děti a jejich dospělé


2021 - Tebenas (Obálka a ilustrace Vojtěch Horálek)
2022 - Audioverze čte Marek Eben, režie Jan Jiráň, hudba Raven, zpívají Jaroslava Kretschmerová, Jiří Lábus, Richard Tesařík, Jan Jiráň a Raven.

Slan, Slen, Slin, Slon a Slun, pět bráchů, kteří společně žijí v domku v šumavském Boubínském pralese. Díky obřím uším dovedou skvěle létat, choboty umějí proměnit v jakýkoliv nástroj, hudební nevyjímaje. A tak se svými přáteli medvědem Jindřichem Hradcem a moudrou sovou dokážou stejně tak zachránit železničářskou slávu na Kubově Huti před partou loupežníka Šumvajze, jako dopravit zbloudilého delfína Bélatelepa z maďarského Balatonu na Jamajku. Pro smutného pana učitele ze Srní postaví jazzovou kapelu, vysvobodí Jindřicha Hradce ze zajetí v cirkusu Kaníkul nebo napraví osud Dvořákovy Rusalky. Autor vypráví o slůňadlech civilním jazykem, ovšem s humorem a nadsázkou tak, aby se spolu s dětmi pobavili i jejich rodiče. Příběhy slůňadel okouzlujícím způsobem bohatě ilustroval svými linoryty akademický malíř Vojtěch Horálek.

UKÁZKA
AUDIO UKÁZKA